Sport vs. Karnozín

     Sval je velmi důležitou součástí lidského organismu, který spolu s kostrou (pasivní složkou pohybového aparátu) a vzájemným spojením kostí (přes vazivo, chrupavku či kost) se podílí na provádění pohybu.

Díky velké různorodosti svalů došlo k jejich specializaci při výkonu jejich určité funkce (přitahovače, odtahové, natahovače, ohýbače,…). 

Karnosin působí jako pufr (tlumivý roztok - látka, která brání výkyvům pH), udržuje acidobazickou rovnováhu v průběhu intenzivní svalové práce, chrání před vznikem svalové únavy. Jelikož udržuje pH v rámci normálních fyziologických hodnot, podílí se také na zvyšování (resp. udržování) enzymatické aktivity i během dlouhých vytrvalostních aktivitách, či silových sportech, kdy se zvyšující dobou zátěže klesá síla a vytrvalost svalového vlákna. Karnosin tak výrazně zvyšuje odolnost svalů vůči únavě, snižuje riziko vzniku sportovního úrazu a je důležitým hráčem v procesu regenerace. 

I svalové vlákno, podobně jako každá buňka lidského organismu, je náchylná k poškození z vnějšího prostředí. Ať už se jedná o:

  • volno radikálové poškození, které vrcholí stavem nazývaným oxidační stres (kdy je v převaze tvorba toxických kyslíkových volných radikálů před jejich neutralizací a eliminací z organismu)
  • poškození přes glykace reakce (kdy molekula glukózy atakuje bílkovinné struktury s cílem je poškodit a vyřadit, dochází ke vzniku pokročilých glykovaných produktů AGE, které v organismu neplní žádnou zásadní, zda životně důležitou funkci, ale svou přítomností dokáže organismu řádně "zavařit")
  • karbonylační reakce (které také významně poškozují molekuly bílkovin a lipidů) 

Karnosin je silným ochráncem buněk, který je chrání před všemi těmito typy poškození číhajících i na svalovou buňku. Obecně platí, že čím je buňka více poškozena, tím je starší. Stárnutí tedy není výjimkou ani svalových buněk, spíše pravidlem, které souvisí s věkem, životním stylem a v neposlední řadě i správnou výživou. 

Z hlediska správného fungování svalu při fyzických výkonech je důležité dostatečné krevní zásobení svalu i během tréninku. Nedostatek kyslíku způsobuje výrazně změny ve funkci a metabolismu svalové buňky, podmiňuje akumulaci laktátu (kyseliny mléčné) ve svalových buňkách s rychlým rozvojem svalové únavy a snížení síly kontrakcí svalového vlákna. 

     Karnosin má výrazné vázodilatační účinky na cévy, a to i na cévy zásobující sval během fyzických výkonech. Jelikož během cvičení dochází ke kontrakcím svalům, které způsobují vykonání určitého pohybu, tato kontrakce se přirozeně přesouvá i na krevní cévy, které jsou více stlačovány a tím pádem dopraví méně kyslíku a živin ke svalům. Karnosin ovlivňuje cévní elasticitu, snižuje tonus hladkých svalů ve stěnách cév, následkem čehož sníží krevní tlak a cévy rozšíří (má podobný účinek jako při užívání NO). Dochází ke zvýšené dodávce kyslíku a živin ke svalovým buňkám, redukuje se i pravděpodobnost tvorby laktátu, následkem čehož je sval silnější a méně unavený.

Výživový doplněk KOMPAVA, Premium L-Carnosine 60 kps Cena s DPH 998,00 Kč Zakoupíte zde