Parkinsonova choroba vs. Karnozín

Parkinsonova choroba je degenerativní nervové onemocnění, které postihuje důležité struktury mozku jako například bazální ganglia (struktury odpovědné za koordinaci volních pohybů). Projevuje se charakteristickými třesavými pohyby rukou a prstů (pohyby připomínají počítání mincí), záškuby obličejové části, předkloněným postojem těla s omezením chůze. 

Parkinsonova nemoc se může rozvinout také v důsledku:

  • úrazu hlavy - např. box, wrestling
  • zánětlivých změn v mozkové tkáni
  • poškození struktur CNS
  • otravy toxickými látkami (drogy, mangan, CO,…)
  • jiná onemocnění - ateroskleróza, nádory,…

Tyto degenerativní změny vedou k zániku buněk, které jsou programované, omezuje se pouze na danou nervovou buňku. Zánik buněk je způsoben hromaděním volných kyslíkových radikálů (zejména peroxidu vodíku), které postihují hlavně ty struktury, které jsou odpovědné za koordinaci a jemnou motoriku. 

Karnosin odstraňuje toxický účinek kyslíkových volných radikálů na nervovou buňku. H2O2 a TCA jsou takovými volným radikály, které dokáže nervovou buňku předčasně poškodit a indukovat její smrt.

     Další látkou, která vzniká v průběhu rozvoje Parkinsonovy choroby je alfa - synukleín, který urychluje průběh nemoci, a který vzniká v průběhu oxidačního stresu. Karnosin je tedy schopen redukovat a neutralizovat účinek těchto volných radikálů a bránit jejich hromadění. Proto se doporučuje jako doplňková terapie u pacientů s Parkinsonovou chorobou. 

 

Výživový doplněk KOMPAVA, Premium L-Carnosine 60 kps Cena s DPH 998,00 Kč Zakoupíte zde