Ischemická choroba srdeční a infarkt myokardu

Tímto termínem se označuje srdeční choroba spojená s nedostatečným zásobením srdce kyslíkem - ischemií. Ischemie představuje nedostatek kyslíku spojený s nedostatečnou perfuzí (průtokem krve tímto orgánem) a nižším přívodem kyslíku jako srdce v dané chvíli potřebuje.

     Ischemická choroba srdeční může být zcela bezpříznaková. V některých případech se projevuje bolestí na hrudi, poruchou srdečního rytmu či selháním. 

Za ischemickou chorobu srdeční odpovídá i ateroskleróza. Aterosklerotické plaky v podobě tukových proužků byly zjištěny i u mladých zdravých lidí, kteří zahynuli během autonehod. Přestože v jejich případě ještě nemůžeme mluvit o ateroskleróze, můžeme předpokládat, že ateroskleróza koronárních tepen (cév, které zásobují svalovinu srdce) je dlouhodobý proces, který se velmi pomalu rozvíjí u každého z nás. 

Podobně jako u větších cév i zde hrozí riziko ucpání koronárních cév krevní sraženinou, následkem čehož dochází z odumírání srdečního svalu a nástupu akutní formy infarktu myokardu.

Navzdory snahám v diagnostice a léčbě, infarkt myokardu zůstává stále velkým problémem. Úmrtnost sice poklesla asi o 30%, ale stále asi jedna 1/3 pacientů umírá. 

Na velmi podobném principu dochází i ke vzniku cévní mozkové příhody s tou výjimkou, že je trombem ucpaná jiná céva, dokonce může dojít až k jejímu prasknutí, následkem čehož jsou poškozeny důležité struktury mozku. Mozek je velmi citlivý na nedostatek kyslíku, již po několika vteřinách bez kyslíku nastává bezvědomí. Pokud se dodávka kyslíku neobnoví, může dojít k vážnému poškození mozku až smrti. 

 

Výživový doplněk KOMPAVA, Premium L-Carnosine 60 kps Cena s DPH 998,00 Kč Zakoupíte zde